reklama

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny pribudol do siete slovenských národných parkov v roku 1997. Rozloha národného parku je 29 805 ha a výmera ochranného pásma je 10 973 ha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Národný park Poloniny

Poloniny sú najvýchodnejším slovenským národným parkom. Miestom, ktoré spája slovenskú, poľskú a ukrajinskú hranicu je Kremenec – najvyšší bod národného parku (1 210 m n.m.).

Územie je spolu s priľahlým chráneným územím Poľska a Ukrajiny zaradené do siete biosférických rezervácií pod názvom Medzinárodná biosférická rezervácia Východné Karpaty. Pýchou sú Karpatské bukové pralesy – človekom nenarušené alebo málo narušené lesy. Najznámejší a svojou rozlohou na Slovensku najväčší je prales Stužica. Spolu s Havešovou, Rožkom,Vihorlatom (CHKO Vihorlat) a ďalšími 6 lokalitami v susednej Ukrajine bol v roku 2007 zapísaný do Zoznamu svetového prírodného dedičstva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nelesné spoločenstvá sú reprezentované unikátnymi horskými lúkami – Poloninami. Príslušnosť územia k Východným Karpatom sa prejavuje v početnom výskyte východokarpatských druhov rastlín a ich spoločenstiev, z ktorých viaceré sú endemitmi. Veľmi cenná je živočíšna ríša. Národný park je jedným z najvýznamnejších území v strednej Európe s výskytom veľkých lesných živočíchov. Raritou je prítomnosť zubra Hrivnatého vo voľnej prírode.

Vodná nádrž Starina – súčasť Polonín

Vodárenská nádrž Starina – najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku. Trblietavá vodná hladina, obklopená tichými lesmi a mlčanlivými zákutiami, zaberá 311 ha. Jej takmer 50 m hlboké vody sa stali domovom pre mnohé živočíchy. Celkový objem nádrže 59,8 mil. m3 udelil VN Starine prvenstvo medzi slovenskými vodnými nádržami na pitnú vodu. S jej napúšťaním sa začalo dňa 20.8.1987. Tomuto slávnostnému aktu predchádzalo sedem rokov nepretržitej výstavby, ale i radikálny zásah do života tu žijúcich ľudí. Z územia s plochou 131 km2 bolo vysídlených 7 obcí s 3 463 obyvateľmi zo 769 príbytkov. Starina, Dara, Ostružnica, Zvala, Smolník, Veľká Poľana, Ruské – všetky tieto dediny boli zrovnané so zemou a vymazané z mapy Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krypta Osadné

Pomerne málo známa krypta východneho Slovenska ktorá skrýva pozostatky vojakov z 1. sv. vojny je najväčším takýmto podchrámovým pohrebiskom na Slovensku.  Počas Prvej svetovej vojny totiž prebiehali v Osadnom a jeho okolí ťažké boje, ktoré si vyžiadali mnoho životov.Dnes sa v obci nachádza dokopy 2498 vojakov Ruskej a Rakúsko-uhorskej armády.Osadné sa nachádza 18 km od Sniny. Krypta (unikát na Slovensku) je umiestnená pod pravoslávnym chrámom (chrám Voznesenija Hospodinovho v staro ruskom štýle z roku 1930). 

Krypta je otvorená 24 hodín denne a o nej aj všetkom zaujímavom z Osadného informuje audio sprievodca, ktorý je k dispozícii vo viacerých jazykoch. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

 

Filip Rada

Filip Rada

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, mám rád turistiku,cestovanie taktiež varenie či práce v záhrade. Mám rád zvieratá a prírodu. Od mala ma zaujíma história. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieJedloZdravieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu